Jesteś tutaj: Strona główna / Wiek / Zabawki dla niemowlaka

Zabawki dla niemowlaka

Lista zabawek dla niemowlaków

Według wikipedii niemowlę to dziecko do 1 roku życia. Dziecko w tym wieku jest na tyle pozbawione zdolności manualnych, że na wiele rodzajów zabawek będzie dla niego po prostu za wcześnie. Dodatkowo przez większą część dnia śpi lub je :). Kiedy niemowlę zaczyna chwytać zabawki? Około 3-4 miesiąca życia, dziecko jest w stanie zacząć chwytać przedmioty. Jakie więc zabawki będą idealne niemowlaka?

Na pewno zabawki dla niemowlaka muszą być proste. Niezależnie od tego, czy jest w stanie wziąć już zabawkę do rączki zabawka powinna dostarczać mu bodźców wzrokowych i słuchowych. Z czasem także dotykowych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co wyróżnia zabawki dla niemowląt?
  • Jak wybrać grzechotkę dla niemowlaka?
  • Czym są pozytywki i dlaczego są tak popularne?
  • Jakie zalety mają maty edukacyjne i dlaczego warto je kupić?

Jednymi z pierwszych zabawek dla tak małego dziecka są grzechotki (kupując taką pamiętajmy, aby była lekka, miła w dotyku, z na tyle małym uchwytem, aby mogła się zmieścić w rączce dziecka) i inne proste zabawki wydające dźwięki. Być może nie każdy rodzic je lubi, dźwięki stale odtwarzane i pochodzące z zabawki mogą zacząć irytować, niemniej dla dziecka są bardzo ważne, ponieważ w tym wieku rozwija się słuch dziecka. W pierwszych miesiącach nie możemy więc mówić o zabawce, którą dziecko miałoby się osobiście bawić. Może cieszyć się nią tylko poprzez wzrok i słuch.

Jeśli chodzi o wzrok, to zabawka powinna być prosta i kolorowa, jednym słowem wyrazista. Kolory powinny być żywe, zaś forma nieskomplikowana (okrągła, prostokątna, trójkątna). Fajnie jeśli dodatkowo wydaje dźwięki (np. kołysanki) lub delikatnie się porusza (np. karuzela).

Pamiętaj też by dziecko miało szansę na nowe bodźce, niech ma możliwość poznawania różnych typów zabawek z różnymi właściwościami dotykowymi, kolorami, z różną fakturą (miękką, twardą).

Niektórzy rodzice polecają balony, które można powiesić na poręczy łóżeczka. Uważamy, że nie jest to najlepszy pomysł. Co prawda mogą być ładne i kolorowe, ale balony mają to do siebie, że czasem pękają. W momencie kiedy słuch dziecka jest mocno wrażliwy i jeszcze się rozwija, to takie hałasy mogą dać negatywne skutki. Pęknięcie balonu dorosłego potrafi przestraszyć, a co dopiero niemowlę, które w dodatku np. śpi.

Grzechotki dla niemowlaka

Nattou zebra Grzechotka Arhur Grzechotka w postaci zebry

Grzechotka to z pewnością jedna z pierwszych zabawek dla dziecka. Prosta zabawka, nie wymagająca większych zdolności (poza umiejętnościami chwytania). Mają z reguły proste kształty, są kolorowe, a więc świetnie nadają się jako zabawki dla najmłodszych. Dopóki dziecko nie jest w stanie samo utrzymać grzechotki w rączce, możemy je w tym wyręczyć. To nie znaczy, że zabawka jest bezużyteczna. Dziecko do 3 miesiąca korzysta głównie ze zmysłów wzroku i słuchu, dlatego jeśli grzechotka jest kolorowa, wyrazista i dodatkowo wydaje jakieś dźwięki, to także może spodobać się naszemu malcowi. Po 3-4 miesiącu dziecko samo zacznie brać zabawkę do rączki i kiedy odkryje, że potrząsanie nią spowoduje wydobycie dźwięków z grzechotki, sprawi mu to niemałą frajdę :). Pamiętaj, żeby grzechotka nie była zbyt duża i była poręczna dla dziecka.

Rodzaje grzechotek

HAPPY HORSE Kremowy Króliczek Richie Grzechotka: Kremowy Króliczek Richie

W porównywarkach cenowych najczęściej możemy spotkać grzechotki drewniane, plastikowe oraz pluszowe. Nie zawsze oznacza to, że grzechotka drewniana jest cała z drewna, a pluszowa nie posiada elementów niemateriałowych. Zabawki drewniane (np. klocki) są z reguły bardziej ekologiczne od plastikowych. Pluszowe zaś są na tyle miękkie, że dziecko nie wyrządzi sobie krzywdy kiedy zacznie taką grzechotkę “smakować” ;).

Poza grzechotkami, którymi dziecko może się bawić, są również takie do zawieszenia. Grzechotka do wózka jest dość popularnym rozwiązaniem. Możemy ją zawiesić, a niemowlę obserwuje i cieszy się jej widokiem. Są też grzechotki muzyczne, które poza dźwiękami mogą grać np. kołysanki, dzięki którym dziecko może szybciej zasnąć.

Rozmiary grzechotek

Naturalnie im większe dziecko tym grzechotka może być większa, jednak pamiętajmy o podstawowej zasadzie, by dziecko zdolne do trzymania, miało szansę dobrze złapać taką zabawkę. Nawet jeśli dziecko jest w stanie złapać grzechotkę, to jeśli uchwyt grzechotki jest za duży, to zabawka będzie niewygodna w użyciu. Jeśli rozmiar grzechotki będzie za duży, to może również sprawić problem dziecku, ponieważ taka zabawka może być za ciężka dla niego, za mocno będzie się przechylać itd.

Najlepsze grzechotki dla dzieci

Poniżej przedstawiamy nasze propozycje dotyczące fajnych grzechotek dla dzieci.

Lp. Nazwa grzechotki Producent Cena*
1 Zabawka z grzechotką królik BabyOno 31,50
2 PRZYTULANKA HIPPO GRZECHOTKA WELUR BabyOno 36,00
3 Trio Explore & More grzechotki Skip Hop 51,99
4 Drewniana grzechotka słoń ClassicWorld 19,00
5 Miś Boogy Grzechotka HAPPY HORSE 33,20
6 Grzechotka z lusterkiem i piszczkiem BabyOno 15,01
7 Grzechotka małpka Fisher Price 14,60
8 Grzechotka Krab Fisher Price 16,00
9 Grzechotka Pand Fisher Price 13,07
10 Grzechotka Osiołek Playgro 38,99
* Powyższe ceny zostały spisane w dniu powstania tego artykułu. Mogą nie być już aktualne.

Pozytywki

PLAYSHOES Pozytywka Miś kolor niebieski Pozytywka w postaci niebieskiego misia

Już wspominaliśmy o grzechotkach muzycznych, które mogą grać kołysanki, ale pamiętajmy o pozytywkach dla dzieci! Są to przecież zabawki do tego przeznaczone. Nie ma tu większej filozofii, pozytywka ma grać przyjemną melodię, która spowoduje, że dziecko szybciej zaśnie lub po prostu się nią zainteresują (dźwiękami). Nie musisz szukać specjalnie pozytywki dla chłopca lub dziewczynki. W tym wieku nie ma to raczej znaczenia i większość z oferowanych produktów nadaje się świetnie dla każdego dziecka.

Karuzela z pozytywką

Karuzela uniwersalna Karuzela z pozytywką Krówki i koniki Karuzela z pozytywką: Krówki i koniki

Są także pozytywki w formie karuzeli, a więc nawet jeśli dziecko nie śpi, to może obserwować poruszającą się zabawkę. Pamiętajmy, że ćwiczenie wzroku i słuchu jest bardzo ważne dla najmłodszych dzieci.

Opinie rodziców w kwestii karuzeli do łóżeczka są w większości pozytywne. W zasadzie jedynie jakość wykonania i wydawanych dźwięków może wpłynąć na negatywną opinię w tym temacie. Sami jednak nie spotkaliśmy się z pozytywkami na łóżeczko odgrywającymi nieprzyjemne dźwięki. Prędzej można spotkać (dotyczy to wszystkich zabawek) nienajlepsze wykonanie jeśli zakupiliśmy taką zabawkę w niepewnym źródle, ale jeśli wybieramy produkty takich marek jak Fisher Price, powinniśmy (niemowlę także) być zadowoleni.

Najlepsze pozytywki dla dzieci

Poniżej kilka ciekawych propozycji pozytywek dla niemowlaków.

Lp. Nazwa pozytywki Producent Cena*
1 Karuzela z pozytywką Krówki i koniki BabyOno 78,82
2 Karuzela drewniana z pozytywką Pinio 176,90
3 Zabawka niemowlęca z pozytywką Serduszko BabyOno 37,99
4 Zabawka niemowlęca z pozytywką: Chłopiec w czapce BabyOno 50,99
5 Zabawka z pozytywką sztruksowy piesek BabyOno 37,02
6 Pozytywka słoneczko BabyOno 44,00
7 Mini-pozytywka Żabka Sweetheart 49,00
8 Pozytywka Owieczka Baby Love Fehn 59,00
9 Pozytywka Gwiazdka Baby Love Fehn 59,00
10 Pozytywka Motylek - Monkey Donkey Fehn 59,00
* Powyższe ceny zostały spisane w dniu powstania tego artykułu. Mogą nie być już aktualne.

Maty edukacyjne

Maty edukacyjne dla niemowląt to w zasadzie świetny materiał na osobny wpis i być może kiedyś do tego tematu wrócimy. Ilość zalet mat edukacyjnych jest po prostu na tyle duża, że warto szczegółowo opisać wszystkie. Do najważniejszych zaliczymy:

  • Pobudzanie zmysłów (wzroku, dotyku i słuchu)
  • Dbanie o kręgosłup
  • Bezpieczne miejsce do zabawy
  • Różnorodność elementów zabawy w jednym miejscu

Na co zwrócić uwagę kupując matę edukacyjną

MATA EDUKACYJNA TROPICAL - RAIN - FOREST Mata edukacyjna dla dzieci

Nie każda powierzchnia pokoju dziecięcego na to pozwala, ale fajnie jeśli mata edukacyjna jest dużych rozmiarów, co zwiększa szansę na to, że zabawka będzie posiadała więcej elementów, na których dziecko będzie mogło zawiesić swój wzrok, czy którymi się pobawić. Dziecko będzie zadowolone, bo będzie miało sporo atrakcji, a rodzic większą szansę, że dziecko zajmie się zabawą, a nie grymaszeniem ;). Niektórzy nazywają takie maty interaktywnymi. Rodzic też przecież potrzebuje odpoczynku.

Mata powinna być miła w dotyku i mieć warstwę izolującą, tak aby dziecku nie było niewygodnie (podłogi, nawet pokryte dywanami są mimo wszystko dość twarde i mogą być chłodne).

Najlepsze maty edukacyjne dla dzieci

Naszą opinię o matach edukacyjnych już znacie. Ceny map edukacyjnych są oczywiście wyższe niż grzechotek, czy pozytywek, niemniej są bardzo dobrym rozwiązaniem na połączenie zabawy i rozwoju dziecka. Poniżej kilka ciekawych propozycji.

Lp. Nazwa pozytywki Producent Cena*
1 Mata edukacyjna Tropical - Rain - Forest Arti 169,00
2 Wesoła Farma Canpol babies 133,99
3 Kolorowy ocean Canpol babies 169,00
4 Treetop Friends Activity Skip Hop 339,00
5 Słodkie safarii Bright Starts 299,00
6 Mata edukacyjna Animals Planet KinderKraft 119,00
7 Ogródek Sun Baby 95,01
8 Mata edukacyjna Fun KinderKraft 65,00
9 Aktywna mata i basen z piłeczami Infantino 299,00
10 Mata edukacyjna Alfabet Skip Hop 359,00
* Powyższe ceny zostały spisane w dniu powstania tego artykułu. Mogą nie być już aktualne.

Podsumowanie

Kupując zabawkę dla niemowlaka musimy też pamiętać o wszelkich atestach. Zabawka musi być bezpieczna, tym bardziej, że dziecko w tym wieku badając otaczający je świat, nie tylko patrzy i dotyka, ale też.. smakuje :). Starajmy się więc dobierać takie zabawki, które mogą być dla dziecka atrakcyjne, ale także, które spełniają wszelkie wymogi bezpieczeństwa.

Nasze opinie o zabawkach dla dzieci do 1 roku życia już znacie. Propozycje również. Proponujemy jednak rozejrzeć się po innych ofertach dostępnych w porównywarkach cenowych. Zawsze to powtarzamy, że jeśli jakaś zabawka wam się spodoba i w jednym sklepie kosztuje np. 100 zł, a w innym 160 zł, to decyzja powinna być prosta, w którym sklepie lepiej kupić :). Udanych zakupów!

Jeśli macie swoje popozycje lub przemyślenia odnośnie naszych, zapraszamy do dyskusji :).