Jesteś tutaj: Strona główna / Gry / Jakie puzzle dla dzieci?

Jakie puzzle dla dzieci?

Puzzle dla dzieci

Czy wiecie, że historia puzzli sięga XVIII wieku? John Spilsbury był prawdopodobnie twórcą pierwszych puzzli na świecie. Puzzle, które stworzył miały na celu ułatwić naukę geografii. Pomysł ten został doceniony i po jakimś czasie w całej Anglii można było nabyć puzzle, które pomagały nauczać także innych przedmiotów.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są zalety puzzli dla dzieci?
  • Jak wybrać odpowiednie puzzle dla dzieci w zależności od ich wieku?
  • Czym są puzzle piankowe, drewniane, 3D, kuliste i magnetyczne?

Od dawna jednak puzzle nie kojarzą się tylko z nauką, a po prostu z dobrą zabawą. Są oczywiście i takie, które dotyczą geografii, biologii czy innych nauk, niemniej w dzisiejszych czasach ich tematem może być wszystko: postacie z bajek, aktorzy z filmów, różne zwierzęta itd.

W związku z tym, że toycentral.info to serwis poświęcony zabawkom dla dzieci, o tych ostatnich napiszemy dziś więcej. Nie oznacza to, że puzzle dla dzieci nie uczą, wręcz przeciwnie - uczą wyobraźni, kreatywności, co dla osób w młodym wieku jest bardzo istotne. Dodatkową zaletą puzzli jest to, że można je układać w kilka osób. Być może wasze dzieci pokochają wspólne układanie puzzli z wami, pamiętajcie tylko, żeby za bardzo nie pomagać (może poza początkiem, kiedy dziecko nie bardzo wie jeszcze co ma robić). Wspólne zabawy są o tyle ważne, że uczą dzieci funkcjonowania w grupie.

Zalety puzzli

Puzzle mają wiele zalet:

  • Uczą cierpliwości i koncentracji
  • Ćwiczą wyobraźnię i kreatywność
  • Uczą myślenia przestrzennego (puzzle 3D)
→ Pełna lista puzzli dla dzieci ←

Jakie wybrać puzzle dla dzieci - nasza opinia

Clementoni 60 EL MAXI K ung Fu Panda Puzzle firmy Clementoni - 60 elementów

Puzzle poza ćwiczeniem kreatywności, czy wyobraźni uczą także cierpliwości. Powinniśmy o tym pamiętać, ponieważ zbyt trudne puzzle prędzej zniechęcą nasze dziecko, niż sprawią im radość. Ilość elementów, ich skomplikowanie, charakter powinny być dopasowane do wieku dziecka. To oczywista sprawa, nie trudno sobie wyobrazić sytuację, kiedy 3-letnie dziecko nie chce układać puzzli składających się z 1000 elementów, zwłaszcza jeśli poszczególne elementy są małego rozmiaru.

Podobnie ma się sprawa z samym obrazkiem. Jeśli nasze kilkuletnie dziecko dostanie zestaw na którym jest dużo takich elementów jak chmury, czy trawa to również ciężko będzie mu zacząć układać, zwłaszcza jeśli wcześniej z puzzlami nie miało za dużo do czynienia. Jeśli nasze dziecko wykazuje zainteresowanie jakąś tematyką (np. samochody, zwierzęta, postacie z bajek) to pamiętajmy i o tym. Łatwiej i przyjemniej będzie mu bawić się zakupionym zestawem.

Puzzle dla 3 latka

2-3 lata to odpowiedni wiek dla dziecka by zacząć swoją przygodę z puzzlami. Dzieci w tym wieku rozwijają przede wszystkim swoje zdolności manualne i wyobraźnię. Dlatego puzzle dla nich powinny być jak najprostsze. Zestawy dla dzieci w tym wieku powinny charakteryzować się:

  • Małą ilością elementów (od kilku do kilkudziesięciu)
  • Dużymi elementami
  • Kolorowymi obrazkami, różnorodnymi sceneriami

Takie puzzle to dobry początek dla malucha. Dziecko nie powinno się znudzić i po prostu będzie czerpało radość z odkrywania oraz składania elementów w pewną całość. Z uwagi na wiek, dobrym pomysłem mogą okazać się także puzzle piankowe, magnetyczne lub drewniane (o nich później w tekście). W kwestii ilości elementów przyjęło się, że dzieci w wieku 2-3 lat najchętniej bawią się małymi zestawami. Opinie internautów są jednak różne w tej kwestii i są osoby, których dzieci w tym wieku potrafią bawić się zestawami składającymi się ze 60 elementów, a są i takie, dla których zestawy 20 elementowe mogą okazać się za dużym wyzwaniem (zaczną się nudzić i porzucą układanie).

Puzzle dla 5 latka

W tym wieku dzieci są już bardziej rozwinięte, co nie znaczy, że powyższe zasady dotyczące dzieci w wieku 2-3 lat ich nie dotyczą. Można zmienić co najwyżej liczbę elementów i ich rozmiar. Niemniej dalej powinno być kolorowo i radośnie.

Puzzle dla 7 latka

Nasz dzieciak może już oczekiwać większych wymagań i zbyt proste układanki będą dla niego za nudne. Jego wyobraźnia i kreatywność z pewnością już się rozwinęły. Możemy poszukać mu puzzli z większą ilością elementów (100, 250 elementów, być może nawet więcej) nad którymi będzie mógł dłużej pogłówkować, niż gdyby miał zająć się puzzlami dla młodszych dzieci.

Puzzle dla 9 latka i starszych

Tu już w zasadzie nie ma ograniczeń co do ilości elementów. Śmiało możemy zakupić zestaw składający się z 500 elementów, a nawet i więcej. Obrazek też może być już bardziej skomplikowany. Możemy także zastanowić się nad puzzlami 3D. Nie ma co jednak przesadzać, w sytuacji jeśli wcześniej nigdy nasze dziecko nie bawiło się puzzlami. Najpierw niech poczuje ich klimat.

Puzzle piankowe

Puzzle piankowe 199 x 115 cm literki Puzzle piankowe 199 x 115 cm literki

Puzzle piankowe są przeznaczone raczej dla najmłodszych. Są miękkie i lekkie. Z uwagi na wiek i na to, że dzieci lubią wkładać sobie do buzi różne przedmioty, zwróć uwagę, czy puzzle zostały wykonane z bezpiecznego tworzywa. W sieci można znaleźć nawet puzzle piankowe przeznaczone do kąpieli. Co by nie mówić, puzzli klasycznych lub drewnianych lepiej do wody nie wrzucać ;).

do w
Pozycja Nazwa puzzli Producent Wiek
1 Puzzle piankowe Artyk 3+
2 Puzzle piankowe ZOO Roter Kafer ??
3 Pojazdy Ludi 1+
4 Puzzle piankowe 1000 elementów Moneks 3+
5 Świnka Peppa Trefl 2+
→ Pełna lista puzzli piankowych dla dzieci ←

Puzzle drewniane

Ludi Zwierzęta piankowe puzzle Puzzle drewniane - leśni przyjaciele

Jest to bardzo fajna opcja (sami takie mieliśmy w dzieciństwie :) kiedy z jednego zestawu elementów (sześcianów) można ułożyć 6 różnych obrazków. Zestawy takie są naturalnie dla najmłodszych, ale tak czy inaczej jeden zestaw = 6 różnych układanek. Szansa, że dziecko za szybko się nie znudzi :).

Pozycja Nazwa puzzli Producent Wiek
1 Drewniane w Skrzynce Zwierzętami BRI-4527 Brimarex 1+
2 Drewno Drewniane Puzzle Pojazdy Brimarex 3+
3 MASZA 9304088 KLOCKI DREWNIANE Z OBRAZKA Eichhorn 3+
4 Liczbowe puzzle 57012 Goki 3+
5 Drewno Drewniana ukł. kaczka Brimarex 1+
→ Pełna lista puzzli drewnianych dla dzieci ←

Puzzle 3D

Puzzle 3D - Ravensburger Kula Ziemska Puzzle 3D - Kula Ziemska

Twoje dziecko chciałoby zbudować wieżę eiffla? Są i takie puzzle. Budowanie budowli może sprawić wielką frajdę, chociaż raczej nie dla najmłodszych dzieci. Sugerujemy tu wiek powyżej 6-7 lat, z uwagi na to, ze niektóre figury sa mocno skomplikowane. Można jednak znaleźć i prostsze budowle.

Pozycja Nazwa puzzli Producent Wiek
1 3D Wieża Eiffla Ravensburger 12+
2 3D Zamek Neuschwanstein Ravensburger 12+
3 Puzzle 3D Domek Dla Lalek Dreamy CubicFun 3+
4 3D Puzzle Angielski dom Ravensburger 10+
5 PUZZLE 3D LATARNIA MORSKA Ravensburger 10+
→ Pełna lista puzzli 3D dla dzieci ←

Puzzle kuliste

Puzzle 3D - Ravensburger Kula Ziemska Puzzle 3D - Kula Ziemska

Trochę przypominają puzzle 3D opisane powyżej z tej prostej przyczyny, że w tym przypadku efektem końcowym zabawy też jest bryła. Najczęściej można spotkać naszą planetę, ale nie tylko. W zasadzie każdy obraz można nanieść na bryłę kuli, stąd wybór jest znacznie większy.

Pozycja Nazwa puzzli Producent Wiek
1 Puzzle 3D 72 el Masza i Niedźwiedź Ravensburger 6+
2 Spider-Man Puzzle kuliste 3D z podświetleniem 108 elementów Ravensburger 7+
3 Minionki Kuliste Puzzle 3D 72 elementy Ravensburger 8+
4 Sekretne życie zwierzaków domowych Puzzle kuliste 108 elementów Ravensburger 7+
5 Angry Birds Puzzle kuliste 3D Kula 72 elementy Ravensburger 6+
→ Pełna lista puzzli kulistych dla dzieci ←

Puzzle magnetyczne

Puzzle magnetyczne - Alexander CZERWONY KAPTUREK Puzzle magnetyczne - Czerwony Kapturek

Podobne rozwiązanie jak w klockach magnetycznych, czyli mamy kilka elementów, które załączają się ze sobą za pomocą magnesów. Fajne są puzzle, którymi można różnie operować, tak jak te poniżej przez co z jednej postaci można zrobić kilka :).

Pozycja Nazwa puzzli Producent Wiek
1 Puzzle magnetyczne Pingwiny Alexander 4+
2 Mudpuppy Piraci Mudpuppy 3+
3 Puzzle magnetyczne - Moje pierwsze zwierzątka Teddies 5+
4 Djeco Postacie Djeco 2+
5 Puzzle drewniane magnetyczne Zwierzątka Djeco 2+
→ Pełna lista puzzli magnetycznych dla dzieci ←

Producenci puzzli

W internecie mamy dostęp do szerokiego asortymentu producentów puzzli. Poniżej wymienię 3 najpopularniejsze (naszym zdaniem) firmy.

Puzzle Trefl

Puzzle firmy Trefl mają bardzo bogatą ofertę (wystarczy spojrzeć na pełną listę - link poniżej). W porównywarkach cenowych najwięcej znajdziemy tu puzzli tradycyjnych, niemniej bardzo fajnie wyglądają także puzzle przestrzenne w ofercie tej fimy. Przykład poniżej - stadion piłkarski Realu Madryt :)

Puzzle Ravensburger

Puzzle firmy Ravensburger cieszą się opinią puzzli o bardzo dobrej jakości. Opinie na forach internetowych są takie, że te puzzle szybko się nie niszczą, a co za tym mogą służyć długo. Warto zajrzeć do oferty - również bardzo szeroki wybór.

Puzzle Clementoni

Kolejna znacząca firma na rynku oferująca różnego rodzaju puzzle to Clementoni. Poniższa lista również jest bogata w puzzle od klasycznych po 3D. Warto zwrócić uwagę na serię Frozen, która oferuje puzzle i quizy/gry dodatkowe w jednym :).

Podsumowanie

Ciężko jest wybrać idealne puzzle dla dziecka jeśli wcześniej nie dawało oznak zainteresowania tematem. Myślę jednak, że ten artykuł rozjaśnił jednak nieco temat i pokazał, że rynek puzzli jest dość duży i oferuje bogatą ofertę. Warto tym bardziej przejrzeć oferty porównywarek cenowych, by wybrać fajne puzzle i zapłacić za nie możliwie jak najmniej.

→ Pełna lista puzzli dla dzieci ←