Jesteś tutaj: Strona główna / Pojazdy / Kolejki elektryczne

Jaka kolejka elektryczna dla dzieci w 2019 roku?

Kolejka elektryczna dla dziecka

Nie znam osoby, na której kolejki elektryczne nie robiłyby wrażenia. Im bardziej rozbudowane tym większe wow. Dzieciaki o nich marzą, rodzice (głównie tatusiowie) zacierają ręce na samą myśl, że również będą mogli się pobawić taką kolejką razem z dzieckiem. Czy jednak każda kolejka będzie dobra dla naszego dziecka? Czy każda kolejka, która spodoba się rodzicom, spodoba się także jemu? Opinie są podzielone, jednak na te i na inne pytania postaramy się dziś odpowiedzieć.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Na co zwrócić uwagę przed zakupem kolejki elektrycznej?
 • Jakie elementy powinna posiadać fajna kolejka?
 • Jakie są nasze propozycje kolejek elektrycznych na rok 2019?

Zanim kupimy dziecku kolejkę elektryczną

Zanim pójdziemy do sklepu i kupimy pierwszą kolejkę dla naszego dziecka, dobrze jest odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

 • Ile kosztuje kolejka elektryczna dla dzieci?
 • Czy kolejka elektryczna jest odpowiednia dla dziecka w jego wieku?
 • Czy zamierzamy w przyszłości rozbudowywać nasz zestaw o kolejne elementy?
 • Czy mamy odpowiednią ilość miejsca w mieszkaniu/domu
 • Czy dziecko wyrażało zainteresowanie pociągami np. bajką "Tomek i przyjaciele"?
 • Czy dzieci naszych znajomych mają już kolejkę elektryczą?
 • Czy kolejka wykonana jest z bezpiecznych podzespołów?

Ile kosztuje kolejka elektryczna dla dzieci?

Prawdopodobnie to pytanie pojawia się jako jedno z pierwszych, ale nie do końca słusznie. Kolejki elektryczne mają to do siebie, że dzieci potrafią się nimi bawić latami. Jeśli kolejka została wyprodukowana przez dobrą firmę, specjalizującą się w takich zabawkach, mamy większą pewność, że nie będzie się psuć. Oczywiście to w jaki sposób dziecko będzie się bawiło i jak o nią dbało nie mamy większego wpływu, niemniej kolejki elektryczne takich firm jak Lego, czy Piko gwarantują lepszą jakość wykonania niż produkty kolejko podobne, których też jest całkiem sporo na rynku. Opinie internautów wskazują często na te właśnie marki. Internauci często je sobie chwalą.

W porównywarkach cenowych ceny kolejek elektrycznych kształtują się na poziomie do 1000 zł. Oczywiście górna granica ceny dotyczy zestawów mocno złożonych, z wieloma wagonami, torami i innymi elementami. Te bardziej profesjonalne zestawy kosztują nawet znacznie więcej.

Czy kolejka elektryczna jest odpowiednia dla dziecka w jego wieku?

Kolejka elektryczna Dumel High speed train Dumel High speed train set / H1

To jest bardzo istotne pytanie, ponieważ zabawa kolejką elektryczną dość mocno różni się od zabawy kolejką manualną. W wersji elektrycznej dziecko może oczywiście ustawiać sobie tory, zwrotnice, pociąg za pomocą pilota może wydawać dźwięki itd, jednak nie każdemu dziecku taka wizja (często obserwacyjna) będzie pasowała i może się taką zabawą szybko znudzić, zwłaszcza jeśli zestaw zawiera tylko podstawowe elementy jak tory i sam pociąg z wagonami.

Przyjmuje się, że wiekiem odpowiednim dla kolejek elektrycznych jest 8+. Młodsze dzieci mogą się nie zaangażować w taką zabawę i będą wolały pobawić się zestawami manualnymi, w których sami będą mogli poruszać lokomotywą.

Trzeba więc wybrać między wersją manualną, a elektryczną w której nasze pociągi będą mogły mieć np. światełka ostrzegawcze, dym wylatujący z komina, czy dodatkowe odgłosy jakie wydaje pociąg podczas jazdy. To są elementy dodatkowe, ale które sprawiają wrażenie, że nasz zestaw jest bardziej prawdziwy, ponieważ realnie odzwierciedla klimat jazdy pociągiem.

Fenfa - Wielka kolejka elektryczna Fenfa - Wielka kolejka elektryczna

Naszym zdaniem, kolejki elektryczne bardziej pasują więc do dzieci 8+. To oczywiście nie jest zasada i może się zdarzyć, że dzieci młodsze jednak złapią bakcyla do zabawy. Znamy taki przypadek, kiedy córka jednej znajomej (3+) bawi się niemal non stop swoim zestawem (układa tory, zmienia różne połączenia, przestawia zwrotnice). Po prostu niektóre dzieci oczekują większej interaktywności, zabawy manualnej, a inne będą oczekiwać emocji związanych z jak największym odwzorowaniem pociągów, tras i przejazdów (wraz z całą otoczką dźwiękową) względem tych prawdziwych.

Czy zamierzamy w przyszłości rozbudowywać nasz zestaw o kolejne elementy?

To kolejna rzecz nad którą warto się zastanowić. O ile nasze dziecko nie spodziewa się prezentu w postaci kolejki elektrycznej i nigdy nie dawało nam sygnałów, że jest nią zainteresowane, to zakup od razu dużego zestawu jest trochę ryzykowny. Dużo bezpieczniej w takiej sytuacji jest kupić mały zestaw w wersji podstawowej, który potem można będzie powiększyć o dodatkowe tory, mosty, rozjazdy, tunele, elementy krajobrazu itd. i w sytuacji kiedy dziecku ewidentnie spodoba się zabawa taką kolejką, odpowiednio ją rozbudować.

Pozycja Nazwa kolejki Producent Wiek
1 Piko Zestaw Pasażerski DB Piko 14+
2 Kolejka Piko 96959 Zestaw towarowy G7.1 PKP Piko 14+
3 Mehano Zestaw Startowy: TGV POS MEH-T103 Mehano 8+
4 Dromader Kolejka Express ZD-4180) Dromader 3+
5 Dumel High speed train set / H1 Dumel 3+/11+
6 Piko Zestaw Towarowy DB Piko 14+
7 Dromader Kolejka Mała 355 cm Dromader 3+
8 Dromader Kolejka Wielka 449 cm Dromader 3+
9 Dumel City train 3 elementy Dumel 3+
10 Mattel Tomek i przyjaciele Zestaw Ucieczka ze złomowiska Mattel 3+
Pełna lista kolejek elektrycznych

Czy mamy odpowiednią ilość miejsca w mieszkaniu/domu?

Możecie mi wierzyć, ale w sklepach (także internetowych) jest tak dużo różnej maści zestawów, że jest w czym wybierać. Jeśli mamy małe mieszkanie, to oczywiście duży zestaw może wcześniej, czy później okazać się zmorą zarówno dla domowników, jak i samego dziecka. Jeśli inni domownicy będą wyrażać swoje niezadowolenie w związku z zawaloną przestrzenią, może to także wpłynąć na dziecko i jej zadowolenie z zestawu.

Dlatego ważne jest wybrać taki zestaw, aby zarówno dziecko było zadowolone (zestaw z dużą ilością elementów), jak i domownicy.

Czy dziecko wyrażało zainteresowanie pociągami np. bajką "Tomek i przyjaciele"?

Oczywiście nie każde dziecko jest zapatrzone w pociągi, ale być może zauważyliście, że wasze dziecko wpatruje się w przejeżdżające tramwaje, zaś słysząc sygnały dźwiękowe wydobywane przez pociągi odwraca w ich kierunku wzrok? A być może po prostu polubiło bajkę "Tomek i przyjaciele"? Jeśli tak, być może warto tym bardziej kupić taki zestaw

Tomek i przyjaciele - kolejka elektryczna Tomek i przyjaciele - kolejka elektryczna

Czy dzieci naszych znajomych mają już kolejkę elektryczą?

Jeśli tak, to może warto spróbować sprawdzić, czy dziecko wyrazi zainteresowanie taką kolejką podczas jednego ze wspólnych spotkań? Z drugiej strony.. kto jako dziecko nie chciał mieć takiej kolejki? ;) W wielu przypadkach niewielkie ryzyko, że prezent nie przypadnie do gustu ;).

Czy kolejka wykonana jest z bezpiecznych podzespołów?

O polskie sklepy raczej nie musimy się martwić, niemniej jeśli zamierzamy kupić taki zestaw na aliexpress, czy innych zagranicznych sklepach (mam wrażenie, że należy uważać głównie w sklepach na rynkach wschodnich), powinien najpierw sprawdzić produkt, czy jest z dobrego tworzywa, a dziecko będzie bezpieczne bawiąc się kupionym zestawem. Zwracaj uwagę na opisy na pudełkach, logo certyfikatów (czy są w ogóle i jakie to logo), szukaj informacji o nich w internecie. Ale tak jak wspominaliśmy, z polskimi sklepami raczej nie ma problemu.

Jakie elementy powinna zawierać fajna kolejka elektryczna

Pytanie może powinno brzmieć inaczej. Jakie elementy w ogóle można kupić wraz z zestawem. Prawdopodobnie nie każdy rodzic będzie tego świadomy, tym bardziej jeśli zobaczy w sklepie tylko kilka zestawów z podstawowymi elementami.

W zestawach możemy znaleźć:

 • Elementy absolutnie podstawowe takie jak lokomotywa, wagony, tory
 • Pilot i zasilacz (baterie)
 • Olejek do dymu
 • Dworzec
 • Poczekalnia
 • Drzewa
 • Inne elementy krajobrazu jak wzgórza, tunele, przejazdy pod wodospadem i inne.
 • Ludziki (turyści, obsługujący kolej, służby itd)

Nasz zestaw ponadto może wydawać dźwięki (gongi, stukot kół, dźwięki z dworca). Pilot może wpływać na prędkość, co również może urozmaicać zabawę, a niektóre z modeli mają możliwość obsługi kilku pociągów.

Oczywiście musimy sobie zdawać sprawę, że duże i rozbudowane zestawy będą potrzebowały większą ilość miejsca w pokoju dziecka, więc nie zawsze i nie na wszystko będzie można sobie pozwolić. Wg naszej opinii dziecko powinno mieć z posiadania takiej kolejki dużo frajdy.

Podsumowanie

Jak widać, po przeczytaniu powyższego artykułu, jest kilka kwestii, jakie możemy wziąć pod uwagę kupując kolejkę eleketryczną dla dziecka. Niezależnie od naszych sugestii i całej listy rzeczy o jakie możemy zadbać przed zakupem samego zestawu pamiętajmy o jednym. O ile nie kupimy zestawu dwuelementowego, wielkości planszy do gry w warcaby (żart ;), to jest duża szansa, że dziecku taki prezent i tak przypadnie do gustu. Jak już kupisz, obserwuj. Może dzieciak złapie bakcyla i będzie chciał uzupełnić zestaw o dodatkowe lokomotywy i tunele? :)

Pełna lista kolejek elektrycznych