Jesteś tutaj: Strona główna / Pojazdy / Kolejki elektryczne

Kolejki elektryczne

Kolejki elektryczne dla dzieci

Nie znam osoby, na której kolejki elektryczne nie robiłyby wrażenia. Im bardziej rozbudowane tym większe wow. Dzieciaki o nich marzą, rodzice (głównie tatusiowie) zacierają ręce na samą myśl, że również będą mogli się pobawić taką kolejką razem z dzieckiem. Czy jednak każda kolejka będzie dobra dla naszego dziecka? Czy każda kolejka, która spodoba się rodzicom, spodoba się także jemu? Opinie są podzielone, jednak na te i na inne pytania postaramy się dziś odpowiedzieć.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Na co zwrócić uwagę przed zakupem kolejki elektrycznej?
 • Jakie elementy powinna posiadać fajna kolejka?

Zanim kupimy kolejkę elektryczną

Zanim pójdziemy do sklepu i kupimy pierwszą kolejkę dla naszego dziecka, dobrze jest odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

 • Ile chcemy wydać pieniędzy
 • Czy kolejka elektryczna jest odpowiednia dla dziecka w jego wieku
 • Czy zamierzamy w przyszłości rozbudowywać nasz zestaw o kolejne elementy

Ile kosztuje kolejka elektryczna?

Prawdopodobnie to pytanie pojawia się jako jedno z pierwszych, ale nie do końca słusznie. Kolejki elektryczne mają to do siebie, że dzieci potrafią się nimi bawić latami. Jeśli kolejka została wyprodukowana przez dobrą firmę, specjalizującą się w takich zabawkach, mamy większą pewność, że nie będzie się psuć. Oczywiście to w jaki sposób dziecko będzie się bawiło i jak o nią dbało nie mamy większego wpływu, niemniej kolejki elektryczne takich firm jak Lego, czy Piko gwarantują lepszą jakość wykonania niż produkty kolejko podobne, których też jest całkiem sporo na rynku. Opinie internautów wskazują często na te właśnie marki. Internauci często je sobie chwalą.

W porównywarkach cenowych ceny kolejek elektrycznych kształtują się na poziomie do 1000 zł. Oczywiście górna granica ceny dotyczy zestawów mocno złożonych, z wieloma wagonami, torami i innymi elementami. Te bardziej profesjonalne zestawy kosztują nawet znacznie więcej.

Czy kolejka elektryczna jest odpowiednia dla dziecka w jego wieku

Dumel High speed train set / H1 Dumel High speed train set / H1

To jest bardzo istotne pytanie, ponieważ zabawa kolejką elektryczną dość mocno różni się od zabawy kolejką manualną. W wersji elektrycznej dziecko może oczywiście ustawiać sobie tory, zwrotnice, pociąg za pomocą pilota może wydawać dźwięki itd, jednak nie każdemu dziecku taka wizja (często obserwacyjna) będzie pasowała i może się taką zabawą szybko znudzić, zwłaszcza jeśli zestaw zawiera tylko podstawowe elementy jak tory i sam pociąg z wagonami.

Przyjmuje się, że wiekiem odpowiednim dla kolejek elektrycznych jest 8+. Młodsze dzieci mogą się nie zaangażować w taką zabawę i będą wolały pobawić się zestawami manualnymi, w których sami będą mogli poruszać lokomotywą.

Trzeba więc wybrać między wersją manualną, a elektryczną w której nasze pociągi będą mogły mieć np. światełka ostrzegawcze, dym wylatujący z komina, czy dodatkowe odgłosy jakie wydaje pociąg podczas jazdy. To są elementy dodatkowe, ale które sprawiają wrażenie, że nasz zestaw jest bardziej prawdziwy, ponieważ realnie odzwierciedla klimat jazdy pociągiem.

Fenfa - Wielka kolejka elektryczna Fenfa - Wielka kolejka elektryczna

Naszym zdaniem, kolejki elektryczne bardziej pasują więc do dzieci 8+. To oczywiście nie jest zasada i może się zdarzyć, że dzieci młodsze jednak złapią bakcyla do zabawy. Znamy taki przypadek, kiedy córka jednej znajomej (3+) bawi się niemal non stop swoim zestawem (układa tory, zmienia różne połączenia, przestawia zwrotnice). Po prostu niektóre dzieci oczekują większej interaktywności, zabawy manualnej, a inne będą oczekiwać emocji związanych z jak największym odwzorowaniem pociągów, tras i przejazdów (wraz z całą otoczką dźwiękową) względem tych prawdziwych.

Czy zamierzamy w przyszłości rozbudowywać nasz zestaw o kolejne elementy

To kolejna rzecz nad którą warto się zastanowić. O ile nasze dziecko nie spodziewa się prezentu w postaci kolejki elektrycznej i nigdy nie dawało nam sygnałów, że jest nią zainteresowane, to zakup od razu dużego zestawu jest trochę ryzykowny. Dużo bezpieczniej w takiej sytuacji jest kupić mały zestaw w wersji podstawowej, który potem można będzie powiększyć o dodatkowe tory, mosty, rozjazdy, tunele, elementy krajobrazu itd. i w sytuacji kiedy dziecku ewidentnie spodoba się zabawa taką kolejką, odpowiednio ją rozbudować.

Pozycja Nazwa kolejki Producent Wiek
1 Piko Zestaw Pasażerski DB Piko 14+
2 Kolejka Piko 96959 Zestaw towarowy G7.1 PKP Piko 14+
3 Mehano Zestaw Startowy: TGV POS MEH-T103 Mehano 8+
4 Dromader Kolejka Express ZD-4180) Dromader 3+
5 Dumel High speed train set / H1 Dumel 3+/11+
6 Piko Zestaw Towarowy DB Piko 14+
7 Dromader Kolejka Mała 355 cm Dromader 3+
8 Dromader Kolejka Wielka 449 cm Dromader 3+
9 Dumel City train 3 elementy Dumel 3+
10 KOLEJKA SUPER-TOYS WIELKA KOLEJKA ELEKTRYCZNA 1601B-1 Fenfa 3+
Pełna lista kolejek elektrycznych

Jakie elementy powinna zawierać fajna kolejka elektryczna

Pytanie może powinno brzmieć inaczej. Jakie elementy w ogóle można kupić wraz z zestawem. Prawdopodobnie nie każdy rodzic będzie tego świadomy, tym bardziej jeśli zobaczy w sklepie tylko kilka zestawów z podstawowymi elementami.

W zestawach możemy znaleźć:

 • Elementy absolutnie podstawowe takie jak lokomotywa, wagony, tory
 • Pilot i zasilacz
 • Olejek do dymu
 • Dworzec
 • Poczekalnia
 • Drzewa
 • Inne elementy krajobrazu

Nasz zestaw ponadto może wydawać dźwięki (gongi, stukot kół, dźwięki z dworca). Pilot może wpływać na prędkość, co również może urozmaicać zabawę, a niektóre z modeli mają możliwość obsługi kilku pociągów.

Oczywiście musimy sobie zdawać sprawę, że duże i rozbudowane zestawy będą potrzebowały większą ilość miejsca w pokoju dziecka, więc nie zawsze i nie na wszystko będzie można sobie pozwolić. Wg naszej opinii dziecko powinno mieć z posiadania takiej kolejki dużo frajdy.

Pełna lista klocków drewnianych