Jesteś tutaj: Strona główna / Gry / Gry planszowe

Gry planszowe

Gry planszowe dla dzieci

Gry planszowe od lat znane są jako wspaniały uzupełniacz czasu dla naszych dzieci. Gry bawią, uczą i pozwalają na zabawę również w kilka osób w tym dorosłych, a nic nie zastąpi takiej frajdy naszemu dziecku jak zabawa i gra wspólnie z rodzicami. Jest to też świetna alternatywa dla gier komputerowych, które niestety spowodowały, że dzieciaki siedzą przed monitorem po wiele godzin nie mając kontaktu ze swoimi rodzicami, czy innymi członkami swojej rodziny. Interakcja między nimi zanika, natomiast w grach planszowych ta interakcja pojawia się naturalnie, dzięki czemu możemy wspólnie cieszyć się czasem spędzonym razem. To bardzo ważne w kontekście budowania dobrych relacji w rodzinie.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jakie są opinie o grach planszowych?
 • Czego uczą gry planszowe?
 • Na co zwrócić uwagę kupując zestaw dla dziecka?
 • Jakie gry dla dzieci proponujemy.

Na rynku możemy znaleźć wiele różnych rodzajów gier. Najczęściej pojawiające się gry planszowe jakie możemy znaleźć w ofercie sklepów internetowych to:

 • Gry domino
 • Gry edukacyjne
 • Gry familijne
 • Gry strategiczne
 • Gry logiczne
 • Gry przygodowe
 • Gry rozrywkowe
 • Gry zręcznościowe

Wszystkie gry mają swoje plusy, wszystkie mogą spodobać się naszemu dziecku. Jednak to my najlepiej je znamy, stąd jeśli chcemy, by podczas zabawy było jak najwięcej radości, aby dziecko często wracało do danej gry i nie odstawiło jej na półkę, powinniśmy zadbać o to, by gra była dopasowana do jego zainteresowań, upodobań i predyspozycji.

Opinie o grach planszowych

HASBRO TABOO HASBRO TABOO

Opinie o grach planszowych są zdecydowanie pozytywne. W dzisiejszych czasach dużym problemem jest to, że dzieci są przyzwyczajane do oglądania telewizji, do gier komputerowych, czy do gier na smartfony. Jest to dość duży problem, ponieważ w czasie kiedy dziecko gra w pojedynkę, lub ogląda telewizję, nas przy nim zwykle nie ma. Dla nas jest to chwila odpoczynku i to też jest ważne, ale w dłuższej perspektywie, kiedy dziecko przyzwyczai się do takiego stylu spędziania wolnego czasu, to nasze relacje z nimi mogą ulec pogorszeniu. Dziecko bawi się, ale bez nas. Nie poświęcamy mu czasu. Czasem zdarza się nawet, że problemem jest zjeść wspólny posiłek, ponieważ dziecko woli i jest do tego przyzwyczajone, żeby spędzić ten czas przed telewizorem, bez rodziców.

Czego uczą gry planszowe

Gry planszowe i komputerowe mają oczywiście dużo wspólnego. W zależności od typu gry uczą logicznego myślenia, podstawowych zasad matematyki, mogą uczyć historii. Dziecko zdobywa wiedzę, ale nie jak w szkole na nudnych dla niego i sztywnych często lekcjach, a poprzez zabawę. Dziecko uczy się współzawodnictwa i jest to pewne przygotowanie do życia dla niego, bo w końcu całe swoje życie będzie musiał z kimś lub z czymś rywalizować, czy to w szkole, czy w pracy, czy na boisku. Dziecko uczy się wygrywać i tego, że w pzegrywaniu nie ma niczego złego. Gry planszowe wzbogadają wyobraźnię, dziecko może w jednej chwili stać się piratem, detektywem, królem, inwestorem i innymi postaciami, z którymi przecież może mieć na co dzień kontakt poprzez telewizję. Tu odgrywa rolę.

Jeśli chcemy, by nasze dziecko od małego miało kontakt np. z językiem angielskim, to również możemy próbować uczyć je tego języka poprzez gry planszowe. Gry planszowe mają to do siebie, że wiele czynności podczas gry się powtarza, a więc dziecko ma większą możliwość zapamiętania pszczególnych słówek.

Na co zwrócić uwagę kupując grę planszową

W pierwszej kolejności powinniśmy dopasować tematykę i rodzaj gry pod zainteresowania naszego dziecka. Nie można też popadać w skrajności, bo przecież może się zdarzyć i tak, że dziecko polubi grę, której tematyka i rodzaj był dla niego wcześniej nieznajomy. Jeśli dziecko lubi gry słowne, nie jest powiedziane, że nie spodobają mu się gry bardziej np. w stylu domino, czy zręcznościowe.

Kupując grę, nie możemy też zapomnieć o sprawdzeniu dla jakiego wieku graczy dana gra została wyprodukowana. 5-letnie dzieci powinny mieć gry proste, łatwe z zrozumieniu i do których chętnie będą wracać. Dzieci starsze natomiast przy takich grach pewnie dość szybko zaczną się nudzić, będą dla nich za proste. Zwracajmy więc na oznaczenia na pudełkach i na opisy gier w sklepach internetowych.

Angry Birds: Gra akcji ANGRY BIRDS: ACTION GAME

Jakość wykonania to kolejny element na który warto zwrócić uwagę. Należy przypuszczać, że gry ładniejsze, które zawierają elementy wysokiej jakości będą też droższe, niemniej czasem zdarza się tak, że dzieci do takich gier wracają po latach, lub bawią się nimi kolejne dzieci, które pojawiły się w naszym domu.

10 najlepszych gier planszowych

Poniższa lista jest dość subiektywna. Gry zostały wyselekcjonowane z listy najpopularniejszych w porównywarkach cenowych dostępnych w internecie. Wybraliśmy takie gry, które mają wysokie oceny i pozytywne opinie oraz cieszą się ogólnym zainteresowaniem wśród kupujących.

Pozycja Nazwa gry Producent Wiek
1 DOBBLE Rebel 6+
2 TREFL 5 SEKUND Trefl 8+
3 MISTAKOS Trefl 5+
4 DIXIT Rebel 8+
5 WSIĄŚĆ DO POCIĄGU: EUROPA Days of Wonder 8+
6 5 SEKUND JUNIOR Trefl 5+
7 HASBRO TABOO Hasbro 13+
8 PĘDZĄCE ŻÓŁWIE Egmont 5+
9 PYTAKI Tegra 4+
10 ANGRY BIRDS: ACTION GAME Tactic 4+
Pełna lista gier planszowych

Podsumowanie

Ceny klocków wachają się od kilkunastu do kilkuset złotych. Różnica rozbija się głównie o to ile jest elementów w zestawie, czy z jakiego rodzaju tworzywa klocki zostały wykonane. Szukając w internecie, warto czytać opisy producentów, które zawierają takie informacje jak choćby to co dany zestaw zawiera (np. rozmiary klocków). Warto też sprawdzić opinie kupujących, zawsze to jakieś wskazówki.